Wybór miejsca na akwarium. Gdzie najlepiej je postawić?
Akwarium to jedna z piękniejszych ozdób naszych mieszkań. Poza właściwościami terapeutycznymi, jakie daje nam patrzenie na kolorowe rybki i bujną roślinność, ma też wpływ na wystrój wnętrza. Jednak moment podjęcia decyzji o jego zakupie wiąże się z drugą ważną decyzją, gdzie umieścić pojemnik tak, aby był do niego wygodny dostęp, ale mieszkające w nim ryby mogły cieszyć się komfortowymi warunkami.
Zainteresowanie hodowlą rybek rośnie z roku na rok. Doceniamy to hobby jako wyjątkowo relaksujące, a gdy już poznamy jego podstawy, względnie proste. Najważniejsza decyzja dotyczy tego, jakie akwarium kupimy oraz gdzie w naszym mieszkaniu ono stanie. Ma to bardzo duży wpływ na jego użytkowanie, czyszczenie oraz samą hodowlę rybek. Na co więc należy zwrócić uwagę, decydując o lokalizacji akwarium w mieszkaniu?
Rozmiar pojemnika, a wytrzymałość mebli
Mimo że hodowla rybek nie wydaje się specjalnie skomplikowana, to każdy doświadczony akwarysta potwierdzi, że pierwsze wybory determinują losy naszego hobby. Należy zaopatrzyć się w pojemnik, ale również niezbędne akcesoria do wyposażenia, pielęgnacji i czyszczenia akwarium oraz zastanowić się, jakie i ile rybek chcemy zakupić. Jedną z pierwszych decyzji zakupowych, jaką musimy podjąć, jest to, jak duże będzie nowe akwarium. Ma na to wpływ gatunek ryb, którymi chcemy się zajmować oraz to, ile sztuk ma pływać we wnętrzu zbiornika. Tutaj doradzić nam może sprzedawca zajmujący się sprzętem akwarystycznym. To jak duże akwarium kupimy, wpływa na miejsce jego lokalizacji w naszym domu. Trzeba pamiętać, że wypełnione wodą waży o wiele więcej, i lepiej nie stawiać go na słabej jakości regale, którego półka może pęknąć pod jego ciężarem. Zbiornik z wodą powinien też stać na nieruchomym podłożu, gdyż bujanie się czy drganie, nie jest dobre dla zamieszkujących go lokatorów. Jeśli nasze meble nie wyglądają na zbyt wytrzymałe, warto zainwestować w zestaw składający się ze zbiornika, oświetlenia, filtrów oraz szafki pod akwarium, która została zaprojektowana specjalnie w tym celu i ukryje przewody oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Możemy wybierać spośród różnej kolorystyki, od bieli i czerni, przez obudowy przypominające drewno, co pozwoli dopasować konstrukcję do preferowanego przez nas stylu wystroju wnętrza.
Światło i temperatura mają znaczenie
Akwarium nie powinna stać blisko okna, gdyż promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów i bakterii w wodzie. Z tego samego powodu powinno się je ustawiać w bezpiecznej odległości od grzejników i innych źródeł ogrzewania. Poza tym łatwiej będzie nam dostosować warunki i oświetlenie do tego co potrzebują wybrane przez nas gatunki ryb i roślinność. Zbiornik najlepiej postawić pod ścianą w ciemniejszym rogu pokoju, na równym podłożu. Pełen może ważyć nawet 200 kg, więc należy o tym pamiętać. Nie powinien też znajdować się w miejscu, w którym cały czas ktoś przechodzi np. blisko korytarza, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ryby. Dobrze, jeśli niedaleko znajdują się kontakty, do których można podłączyć całą aparaturę, a przynajmniej przedłużacz z kilkoma wejściami. Należy też zapewnić sobie wygodny dostęp do zbiornika, aby można było go czyścić czy zajmować się roślinnością i mieszkańcami. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki z pewnością uda się wybrać idealne miejsce, w którym ryby poczują się komfortowo i będziemy długo cieszyć się naszą hodowlą.
Kategorie bloga